W dobie szybkiego przepływu informacji możemy natknąć się na całą masę porad dotyczących dbania o urodę, nowinek kosmetycznych, pielęgnacyjnych trików, innowacyjnych składników oraz metod, które zagwarantują naszej skórze nieskazitelny wygląd. Pomimo ogromu docierających do nas wiadomości wciąż krąży wiele mitów pielęgnacyjnych. Czas aby je obalić!
MIT 1: TŁUSTA SKÓRA NIE POTRZEBUJE NAWILŻENIA
Mit! Każda skóra potrzebuje nawilżenia, w zależności od typu cery różni się jednak formą, w jakiej to nawilżenie powinno być zapewnione. Wiele osób zmagających się z trądzikiem etap oczyszczania traktuje jako priorytet podczas swojej codziennej pielęgnacji, próbując za wszelką cenę pozbyć się wydzielanego w nadmiarze sebum, bardzo często zapominając jednak o nawilżaniu. W pielęgnacji każdego typu cery najważniejsza jest równowaga! Nawilżenie jest podstawą, jeśli zależy nam na tym aby nasza cera wyglądała gładko i zdrowo. Osoby z tłustą cerą powinny używać takich produktów, które nie tylko dokładnie oczyszczą twarz, ale nie naruszą bariery hydrolipidowej skóry. W tym wypadku warto sięgnąć po lekkie kremy nawilżające, które nie pozostawią na efektu filmu lub uczucia obciążenia skóry.
MIT 2: FILTRY UV NALEŻY STOSOWAĆ TYLKO LATEM
Aby zachować młodą cerę konieczne jest stosowanie kremów z SPF nie tylko latem. Główną rolę w procesach fotostarzenia odgrywa niewidzialne dla oka promieniowanie UVA, przenika ono praktycznie wszędzie – w domu, w biurze, podczas jazdy samochodem. Codzienne stosowanie kremów z filtrem to bolączka wielu osób, które bardzo często twierdzą, że kosmetyki te bielą skórę, zapychają i negatywnie wpływają na aplikację oraz trwałość makijażu. Nic bardziej mylnego! W okresie jesienno-zimowym bardzo często zaczynamy stosować kosmetyki, których skład został wzbogacony substancjami takimi jak retinol czy kwasy AHA i BHA. Podczas takich kuracji niezwykle ważna jest fotoprotekcja. W innym przypadku terapie te mogą zakończyć się powstaniem przebarwień uwarunkowanych reakcją skóry na promienie słoneczne. Kremy z filtrem powinnyśmy traktować jak prawdziwy eliksir młodości i co najważniejsze - stosować je o każdej porze roku!
MIT 3: TONIK i PŁYN MICELARNY MOŻNA STOSOWAĆ ZAMIENNIE
Tonik to tradycyjny produkt do pielęgnacji skóry, ale jego rola w codziennej rutynie wciąż pozostaje niedoceniona. Jest on mylnie odbierany jako produkt do demakijażu, płyn oczyszczający lub jako zbędny krok pielęgnacyjny. Jednakże pełni on niezwykle istotną funkcję – ponieważ przywraca skórze jej naturalne pH zapewniając równowagę. Tonik właściwie dobrany do cery odpowiednio przygotowuje skórę do dalszej pielęgnacji. Dzięki niemu skóra jest w pełni gotowa na wchłonięcie się aktywnych składników z serum, czy kremu. Efekt przyjemnego chłodzenia i oczyszczenia, energetyzująca lekkość i poczucie ukojenia – właśnie to zapewniają najlepsze toniki do twarzy. Szeroka oferta naszego sklepu pozwala wybrać najlepszy tonik w zależności od potrzeb skóry: nawilżający, delikatnie złuszczający wzbogacony kwasami AHA i BHA czy rozświetlający.
MIT 4: MAKIJAŻ SZKODZI SKÓRZE I PRZYSPIESZA JEJ STARZENIE
Makijaż wykonany przy pomocy odpowiednio dopasowanych do potrzeb skóry produktów może wręcz opóźniać procesy starzenia się skóry. To właśnie brak odpowiedniej pielęgnacji powoduje zapychanie lub rozszerzanie porów, przesuszenie skóry, stany zapalne czy nadmierne wydzielanie sebum. Natomiast makijaż sam w sobie ma pozytywny wpływ na cerę, gdyż pełni funkcję izolującą wrażliwą skórę od szkodliwych czynników zewnętrznych takich jak: silny wiatr, mróz oraz słońce. Sam podkład działa jak dodatkowa tarcza dla skóry i zabezpiecza ją przed bezpośrednią ekspozycją na promieniowanie UV. Dodatkowo na rynku istnieje mnóstwo podkładów pomagających utrzymać skórze prawidłowy poziom nawilżenia, o działaniu anti-aging czy rozjaśniającym. W przypadku cery trądzikowej należy pamiętać, aby unikać mocno kryjących podkładów z dużą zawartością silikonów oraz zawierających oleje w składzie. Bezpiecznym wyborem będą podkłady mineralne bazujące na naturalnych składnikach takich jak tlenek cynku, mika czy dwutlenek tytanu. Są hipoalergiczne, działają antybakteryjnie i przeciwzapalnie.
MIT 5: KREMY DOBIERAMY POD WZGLĘDEM WIEKU
Jak rozumieć oznaczenia na kremach 30+ czy 50+? Oznaczenia tego typu są dla konsumentów ważną wskazówką i pomagają dokonać wyboru, ale nie są sztywną regułą. O skuteczności kremów przeciwzmarszczkowy świadczy obecność składników aktywnych. Aby kosmetyk faktycznie działał na naszą skórę w jego składzie powinien być obecny retinol, witamina C lub peptydy. Tak naprawdę po 30 roku życia można stosować niemal każdy składnik o dowolnej mocy, bo to czas, gdy spada produkcja kolagenu. Porównajmy dwie 30-latki, wśród których jedna z zadbaną cerą będzie potrzebowała mniejszego wsparcia kosmetyków pielęgnacyjnych w przeciwieństwie do swojej rówieśniczki, która od lat nałogowo pali papierosy i uczęszcza na solarium. Biologiczny wiek pierwszej z kobiet będzie zbliżony do 25-latki, natomiast stan cery drugiej kobiety będzie podobny jak 40-latki. Kremy ze składnikami przeciwstarzeniowymi mają przede wszystkim działać prewencyjnie i zapobiegać powstawaniu zmarszczek. Nieprawdą jest to, że kremy dobieramy pod względem wieku, a powinny być one dobrane pod względem potrzeb skóry.
MIT 6: SKÓRĘ NALEŻY CODZIENNIE ZŁUSZCZAĆ
Codzienne złuszczanie skóry to z pewnością nie jest najlepszy pomysł! Zaburzona zostaje wówczas bariera lipidowa skóry, która może objawiać się nieprzyjemnym pieczeniem, wysuszeniem, łuszczeniem oraz może produkować większą ilość łoju. Ponadto w tym wypadku dochodzi również ryzyko powstawania stanów zapalnych oraz zaburzenie naturalnych procesów złuszczania się skóry. Stosowane regularnie w zależności od potrzeb skóry pozwalają usuwać martwy naskórek, oczyszczać pory i skórę z zanieczyszczeń. Jeśli ten etap jest pomijany, bardzo szybko dostrzeżemy niepożądane rezultaty: poszarzały, ziemisty koloryt, nieestetyczne błyszczenie, uczucie ściągnięcia i pieczenia. Peelingi do twarzy w ciągu zaledwie kilku chwil pomogą pozbyć się tych objawów i odzyskać zdrowy wygląd skóry. Co więcej, zatroszczymy się również o jej jędrność, ponieważ peelingowi towarzyszy masaż, dzięki któremu poprawiamy owal twarzy oraz działamy przeciwstarzeniowo i liftingująco. Peeling do twarzy należy stosować nie częściej niż 1 raz w tygodniu, na dokładnie oczyszczoną skórę twarzy. Po wykonanym peelingu koniecznie należy przejść do dalszych kroków pielęgnacyjnych, czyli do nałożenia wybranego kremu, który może być dodatkowo wzbogacony o kilka kropel serum.
MIT 7: SKÓRA UZALEŻNIA SIĘ OD KOSMETYKÓW
Skóra w żaden sposób nie uzależnia się od kosmetyków, a jedynie mogą zmienić się jej potrzeby. Kosmetyk nawilżający stosowany latem może być niewystarczający do stosowania w przypadku odwodnionej i przesuszonej skóry zimą. Po 25 roku życia zmienia się kondycja skóry (jej napięcie i elastyczność) spada również produkcja kolagenu i elastyny. Jeśli mowa o uzależnieniu to bardziej dotyczy się naszych wymagań i potrzeb. Krem, który na początku robi efekt wow, później po prostu podtrzymuje swoje działanie, więc zniechęceni szukamy kolejnej perełki do pielęgnacji. Dlatego warto obserwować swoją skórę i skupiać się na jej potrzebach.